Ove godine prosudbeno povjerenstvo za odabir devet igrokaza koji će biti izvedeni uživo u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića i dodjelu Nagrade za najboljeg glumca/glumicu čine stručnjaci u području dramskoga odgoja i kazališne umjetnosti, koji će donijeti i odluku o kategoriji nagrade za svaku izvedbu sukladno specifičnostima svakoga igrokaza. To su dramska pedagoginja dr. sc. Maša Rimac Jurinović (ZG), dramska pedagoginja i članica predsjedništva Hrvatskog centra za dramski odgoj Ana Škaro (OS), nastavnica Hrvatskog jezika i književnosti, dramska pedagoginja i voditeljica osječkog ogranka Hrvatskog centra za dramski odgoj Stela Macakanja-Baćić (OS) te studenti glume Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku: Filip Sever, Nina Vidan te Nikola Radoš, poznati po svojim ulogama Pere, Vlatka i Šumskog, koje igraju u predstavama za djecu Pero i Vlatko – junaci prirode i Kako je Vlatko upoznao Božić te novom edukativno-zabavnom serijalu Junaci prirode nastalima u produkciji DOKKICE.
Maša Rimac Jurinović
Maša Rimac Jurinović
Maša Rimac Jurinović rođena je u Zagrebu 1979. godine. Diplomirala je 2005. godine
Hrvatski jezik i književnost te Etnologiju, a doktorirala je 2018. na Filozofskome fakultetu u
Zagrebu. Poslijediplomski specijalistički studij dramske pedagogije na Učiteljskome
fakultetu u Zagrebu završila je 2020. Od prosinca 2005. do ožujka 2016. radila je u Osnovnoj
školi Mladost na mjestu učiteljice Hrvatskoga jezika i voditeljice literarnih, radijskih i
dramskih družina. Aktivno sudjeluje na LiDraNu dugi niz godina. U nastavi istražuje
primjenu dramskih tehnika i metoda te je zanima unapređenje nastavne prakse. Od 2016.
zaposlena je na Učiteljskome fakultetu na Katedri za jezik i književnost, scensku i medijsku
kulturu. Objavljuje priručnike, udžbenike, stručne i znanstvene radove. Recenzentica je
znanstvenih radova koji se bave dramskim odgojem. U suradnji sa Školskom knjigom održala
je niz radionica naslovljenih Procesna drama u nastavi Hrvatskoga jezika i niz predavanja
naslovljenih Potaknuti na čitanje diljem Hrvatske. Radionice procesne drame vodila je i za
Teatar Tirena i za Udrugu Kaleido. U školskoj se godini 2015./2016. počinje baviti dramskim
radom s dramski darovitim učenicima u okviru projekta DUM – Drama u Mladosti, za koji je
sredstva osiguralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Od 2014. do 2016. bila je
suradnica Kreativnoga centra Košnica, u kojemu je vodila dječju dramsku skupinu. Tajnica je
Znanstveno-umjetničkoga simpozija o dramskome odgoju. Hrvatski centar za dramski odgoj
2020. godine dodjeljuje joj Nagradu za izniman doprinos promicanju i unapređivanju
dramskoga odgoja u Hrvatskoj.
Ana Škaro
Ana Škaro
Ana Škaro magistra je primarnoga obrazovanja te u svom rodnom gradu Osijeku radi kao
učiteljica razredne nastave. Hrvatski centar za dramski odgoj dodijelio joj je 2017. godine
zvanje dramske pedagoginje, a 2021. završava Poslijediplomski specijalistički studij
Dramske pedagogije u Zagrebu. Dugi niz godina vodi multimedijske i dramske radionice na
Međunarodnoj koloniji mladih u Ernestinovu i na osječkom Međunarodnom kulturnom
projektu za djecu i mlade Zemlja bez granica. Osim sudjelovanja na brojnim simpozijima,
konferencijama i stručnim skupovima, provodi dramskopedagoške radionice i kulturne
projekte za djecu i odrasle u suradnji s mnogim lokalnim udrugama. Od 2019. članica je
predsjedništva Hrvatskog centra za dramski odgoj te voditeljica dramskopedagoških
radionica za darovite učenike u Centru izvrsnosti Osijek. Stručnom suradnicom Dječjeg
kreativnog centra DOKKICA postaje 2020. godine kada kao dramska pedagoginja sudjeluje u
projektu Održivi razvoj kroz dramski odgoj vodeći dramske radionice za učenike – sudionike
Festivala učeničkih igrokaza POZOR! Plivamo na sceni. Suradnju s DOKKICOM nastavlja
pisanjem scenarija za dječje predstave Pero i Vlatko – junaci prirode i Kako je Vlatko
upoznao Božić te kao voditeljica Dramskog studija Dramopolov.
Stela Macakanja-Bačić
Stela Macakanja-Baćić
Stela Macakanja-Baćić nastavnica je Hrvatskog jezika u Graditeljsko-geodetska škola Osijek, profesorica savjetnica te dramska pedagoginja mentorica Hrvatskog centra za dramski odgoj. Osim Hrvatskoga jezika, predaje i fakultativni predmet Dramski odgoj te je do sada bila voditeljica dramskih studija za djecu i mlade u udrugama Tea Modestia, Marko Svrtan, (NE) kultura, Atelier Artist, a trenutno je voditeljica Dramskog studija Dramoplov u DOKKICI i dramskog studija u Kulturnome centru Osijek.
Vodila je dramskopedagoške radionice za darovite učenike u Centru izvrsnosti Osijek te dugi niz godina sudjelovala kao voditeljica i mentorica na brojnim projektima i festivalima. Održala je niz radionica na Županijskim stručnim vijećima učitelja i nastavnika Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije te brojne radionice namijenjene učiteljima, nastavnicima, odgojiteljima te stručnim suradnicima u udrugama MSvijet i Atelier Artist. Svojim je iskustvom stekla zvanje dramskog pedagoga mentora Hrvatskog centra za dramski odgoj te je imenovana povjerenikom njegova osječkog ogranka. U prosudbenom povjerenstvu Festivala učeničkih igrokaza POZOR! Plivamo na sceni sudjeluje treću godinu.
Nikola Radoš
NIkola Radoš
Nikola Radoš, glumac i lutkar, rođen je 1997. godine u Osijeku. Trenutno je student diplomskog studija glume na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, a magistar lutkarske animacije postaje 2021. godine. Sudjelovao je u projektima HNK-a u Osijeku: Trubadur i Dječak koji je govorio Bogu. Kao glumac-lutkar sudjeluje u predstavama Močvarovci (AUK/KC Osijek) i Velika tvornica riječi (Kazalište Mala scena). Suradnju s Dječjim kreativnim centrom DOKKICA započinje 2020. dvjema predstavama: Pero i Vlatko – junaci prirode i Kako je Vlatko upoznao Božić. Na temelju likova i tema iz predstave, zajedno s DOKKICOM i kolegama Filipom Severom i Ninom Vidan pokreće edukativno-zabavni serijal za djecu Junaci prirode za koji trojac potpisuje scenarij, režiju i glumu. Nastupao je s predstavama na mnogim festivalima: Andrićevi dani, Prolog, Jaje, MDF Šibenik, Sterijino pozorje i drugi. Radio je kao turistički animator u hotelima na jadranskoj obali te kao najavljivač lutkarskog festivala PIF u Zagrebu. Bavi se glumom, lutkarskom animacijom, kazalištem sjena, fizičkim, uličnim, vizualnim te glazbenim teatrom.
Filip Sever
Filip Sever
Filip Sever rođen je 1997. u Zagrebu, gdje je završio opću gimnaziju te osnovnu i srednju glazbenu školu, smjer violončelist, instrumentalist. Godine 2019. završio je preddiplomski studij glume i lutkarstva na Akademiji za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, gdje je trenutno apsolvent dvopredmetnog diplomskog studija glume i neverbalnog teatra. Za vrijeme studija usavršavao se na različitim radionicama, primjerice biomehanike, emocionalnog pamćenja i psihološke geste, kineskog plesa, fizičkog teatra, japanskog budoa i Suzuki metode i sl. Glumio je u nizu kazališnih predstava, surađujući s redateljima poput Anice Tomić, Nikoline Baškarad, Jasmina Novljakovića i Saše Anočića, Roberta Raponje i dr. Glumio je i u lutkarskim, plesnim predstavama te mjuziklima. Neke od značajnijih uloga su: Helver u predstavi Helverova noć (produkcija AUKOS-a i Teatra &TD, pod mentorstvom Anice Tomić i Domagoja Mrkonjića), Harun u predstavi Me’med (autorski projekt Bojana Bana, Filipa Severa i Lea Rafolta, produkcija AUKOS-a, pod mentorstvom Lea Rafolta i Matije Ferlina), papagaj Pero u multimedijalnom projektu Junaci prirode (produkcija DOKKICE). Godine 2018. nagrađen je Dekaničinom nagradom te prvom nagradom u kategoriji mjuzikla na Međunarodnom pjevačkom natjecanju Lav Mirski, 2020. godine osvaja prvu nagradu na Međunarodnom pjevačkom natjecanju Lav Mirski, u kategoriji mjuzikl ansambli. Njegovi izvođački interesi idu u smjeru povezivanja pokreta, glume i glazbenog kazališta.
Nina Vidan
Nina Vidan
Nina Vidan rođena je 1988. u Splitu. Apsolventica je diplomskog studija Glume i Animacije na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Igrala je ulogu mede Vlatka u dječjoj predstavi Pero i Vlatko: Junaci prirode te film-predstavi Pero i Vlatko: Kako je Vlatko upoznao Božić u produkciji Dječjeg kreativnog centra DOKKICA iz Osijeka. Ostvarila je ulogu Janje u living history ambijentalnoj predstavi Tri Točke Nikoline Baškarad. U Danteovu Paklu u režiji Ivana Lea Leme uprizorila je Vergilija. Također, u dječjoj predstavi Božićna bajka u tramvaju igrala je Baku Mraz te vilenjakinju Imelu. U predstavi Nevidljivost kazališta Tirena utjelovila je ulogu djevojčice Neve. Vodila je dječje radionice iz lutkarstva na 59. MDF-u u Šibeniku, gdje je i igrala svoju bacc. završnu predstavu iz lutkarstva Apokalipsa pod mentorstvom Hrvoje Seršića. Za DOKKICU je vodila dječje glumačke radionice. Bila je suradnica za lutke i sjene Slaveni Verić na njezinoj diplomskoj predstavi iz Glume Obitelj Svjetla, UMAS.